Moje pierwsze darmowe IPTV

Jak wiadomo telewizja odgrywa bardzo ważną rolę w sieciach ISP. Jest zazwyczaj elementem dodanym do usługi Internet i świadczy o potencjale technologicznym Operatora. Dlatego bardzo ważne jest, aby działała stabilnie i aby Operator miał duży wpływ na jej wygląd i działanie. Dzięki dołączeniu usługi telewizyjnej do swojej oferty, firma Operatora budzi większe zaufanie wśród klientów, pozwala być bardziej konkurencyjna na rynku usług telekomunikacyjnych i skupia klientów dając im usługi kongerwentne.
Poniżej postaram się w prosty sposób opisać, jak uruchomić swoją pierwszą platformę IPTV.

Nie ma co wyważać otwartych drzwi

Na początek proponuje rozpocząć od „gotowców”, które już są na rynku. Jest to idealne rozwiązanie dla Operatorów startujących z tą usługą. Platform jest wiele. Ja na potrzeby tego przykładu wybrałem darmową „Ministra TV”, której deweloperem jest Infomir, producent serii dekoderów MAG. Wchodząc na stronę „Ministra TV platform”, możemy poprosić o możliwość dostępu do platformy. Tutaj należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż support niekiedy odpowiada bardzo opieszale. Dzięki rozwiązaniom chmurowym nie ma konieczności instalowania middleware na własnej maszynie. Ma to oczywiście swoje wady. Główną z nich jest minimalna możliwość customizacji wyglądu portalu. Poprzednie wersje tego oprogramowania były bardziej elastyczne. Warto ich poszukać w sieci pod nazwą „Stalker” i zainstalować na własnej maszynie (to rozwiązanie zalecam przetestować w drugim etapie).

W panelu administracyjnym mamy możliwość tworzenia listy kanałów i łączenia ich w pakiety. W następnym kroku taki pakiet możemy podpiąć pod dekoder klienta. Pobawcie się też innymi opcjami, jest ich wiele.

Czas na popcorn i paluszki

Gdy przejdziemy pierwszy krok i zbudujemy swój pierwszy pakiet telewizyjny, czas aby lista kanałów pokazała się na dekoderze. Tutaj musimy zaopatrzyć się w dekoder. Ja na pierwszy raz wybrałem MAG420, dostępny w większości kanałów dystrybucyjnych w Polsce. Jest intuicyjny, daje świetny obraz w rozdzielczości 4K i jest prosty w konfiguracji. I tak gdy już go nabędziemy, należy w menu konfiguracyjnym wskazać skąd ma pobrać listę kanałów i portal. W polu „portal” należy wskazać link url do middleware, który otrzymamy od Informira w korespondencji mailowej.

"Widzę ciemność"

No tak mamy już dostęp do panelu administracyjnego, mamy pilota w ręce i możemy przełączać kanały ale co dalej? Do tego aby pokazał się obraz potrzebny nam będzie CONTENT,czyli mówiąc wprost strumienie telewizyjne. Dostęp do kontentu, możemy uzyskać na kilka sposobów. Ja na początek polecam współpracę z SGT lub Fundacją Nasza Wizja. Odebrać go można transmisją z Katowic lub Warszawy, a nawet przez EPIX bez konieczności zakupu dodatkowych łączników. Sugeruje zarezerwować sobie na ten cel minimum 1Gb/s transmisji. Gdy podpiszemy umowę na kontent i zawrzemy pierwsze umowy z nadawcami, możemy zwrócić się o jego udostępnienie, w formie multicastu do wybranego przez Was dostawcy konwentu. Teraz już możemy rozłożyć się na kanapie i ekscytować własną telewizją.

Należy skupić się na celu

Pamiętajcie że posiadanie telewizji w swojej ofercie nie wystarczy, trzeba ją jeszcze sprzedać klientowi, a to jest długa i mozolna droga. Zanim klienci przekonają się do Waszej usługi, minie sporo czasu. Jednak nie poddawajcie się. Prowadźcie działania marketingowe w sposób ciągły i konsekwentny. Za jakiś czas Wasz trud się opłaci.

Podsumowanie

Życzę powodzenia w pierwszych krokach. W następach artykułach postaram napisać się o scramblingu, VoD, CatchUp i StartOver

Copyright © 2020 CYFROTEL